Technologické postupy

Postup odlévání obkladů imitace kamene do interiéru v silikonových formách

 1. silikonové formy po každém odlití očistíme od nečistot a zbytků odlévací hmoty a vytřeme slabou vrstvou   MPF Separátor
 2. do odměřeného množství vody vsypeme portlandský cement a promícháme, dále šedou stavební sádru a znovu vše pečlivě promícháme. Do takto připravené hmoty   přidáme betonářský písek  a znovu pečlivě promícháme (přesná gramáž jednotlivých složek je součástí návodu přiloženého u každé silikonové formy)
 3. po řádném promíchání lijeme hmotu do forem (doba tuhnutí hmoty závisí na použitém množství sádry)
 4. formy naplníme odlévací hmotou těsně pod okraj nebo zároveň s okrajem
 5. odlitou hmotu ve formách "uhladíme" stěrkou případně zednickou lžicí
 6. odlitky na rubové straně zdrsníme pro lepší přilnavost lepidla při pozdějším lepení na stěnu
 7. po cca patnácti až dvaceti minutách od plnění forem odlepíme okraje silikonové formy od odlitku po celém obvodě a usnadníme si takto odformování obkladu
 8. naplněnou formu opatrně otočíme dnem vzůru a  opatrně "svlékáme" popstupně z odlitku
 9. odformovaný odlitek 
 10. obklady z forem PIEDRA
 11. po cca pěti dnech schnutí v ideálních podmínkách jsou odlité obklady připraveny k finálnímu barvení. Používáme práškové pigmenty FRONTON a  finální barviva imitace kamene MPF Final Color. Obklady pro venkovní použití odléváme z betonových směsí, postup plnění do forem je obdobný. Receptury pro interiéry i exteriéry jsou součástí každé dodávky silikonových forem.
 
šedá/pískovec   hnědá/okr
okr/šedá pískovec/hnědá

 


Postup ražení dekorativních omítek.

                                   

 1. silikonové raznice vždy před každým otiskem naseparujeme roztokem Jaru a vody
 2. vždy začínáme s ražením od spodu, rovinu si vyznačíme vodováhou
 3. jednotlivé raznice obtiskáváme tak aby vždy na sebe navazovali a aby mezi jednotlivými otisky nebyla nevyražená místa
 4. pro ražení vždy používáme více raznic s odlišnou texturou pro dokonalou imitaci kamene
 5. po dokončení ražby každé jednotlivé raznice tuto vždy na jedné straně opatrně odtrhneme od ražené plochy a za úchyt raznici odstraníme
 6. spárovacím přípravkem odstraníme otřepy a domodelujeme nedokonale a neúplně oražená místa
 7. menším štětečkem odstraníme poslední vady a zbytky razící malty
 8. pro dokonalou imitaci přírodního kamene můžeme použít raznici kterou používáme k ražení cihel a "dorazíme" příliš hladké kameny
 9. před nanesením základní vrstvy barev FRONTON musí být plocha dokonale očištěna od zbytků razící malty a musý být odstraněny i ty nejmenší vady na ploše
 10. první základní nátěr provádíme práškovými pigmenty FRONTON, výběr odstínu volíme podle požadavku na celkové probarvení
 11. k barvení jednotlivých "kamenů" používáme taktéž FRONTON tmavší alespoň o jeden odstín než při prvním základním nátěru ( s použitím barev Vám rádi poradíme )
 12. finální nátěr provádíme barvami FinalColor které dokonale dotváří celkový dojem a dokonale imitují kamenné obklady ( s použitím barev FinalColor Vám rádi poradíme )
 13. Silikonové raznice je zapotřebí cca vždy jedenkrát za měsíc dokonale vyčistit a vytřít silikonovým olejem, který máme též v nabídce. Jako separátor se používá jarová voda v poměru 1:10 - Jar : vlažná voda

Na uvedené ukázce jsou použité silikonové raznice imitace skládaného kamene A1, B1, C14 ,  ZA1 dekorativní malta MPF Decor Concrete interiér , práškové barvivo Fronton okr a hněď kaštan a finální barvivo MPF FinalColor SANDSTONE. Veškerá použitá barviva naleznete Zde

 

 


Technologický postup výroby dekorativních omítek imitace kamene a cihelného zdiva.

Dekorativní omítky  lze nanášet na běžné vápenné omítky, sádrokartony, dřevotřísky,staré obklady a další svislé plochy. Tyto speciální omítky je možné aplikovat jak v interiéru tak v exteriérech. Pro venkovní použití je vhodné na tyto speciální omítky aplikovat bezbarvý ochranný a vodoodpudivý nátěr.

Obklady se následně po vyražení a zaschnutí dále spárují některou ze spárovacích hmot s přídavkem pigmentu některé z nabízených barev.

1/ Příprava plochy před aplikací malty DecorConcrete.Na suchou a očištěnou plochu naneseme penetrační přípravek MPF Penetral a vyčkáme úplného zaschnutí tohoto přípravku. Rychlost schnutí je závislá na okolní teplotě a savosti plochy na kterou přípravek nanášíme. Více poškozené případně drolivé plochy je nutné vyspravit a opatřit běžným fasádním stavebním lepidlem případně i síťkou Gumatex (perlinka).

2/ Příprava malty DecorConcrete. Odměříme si potřebné množství dekorativní malty DecorConcrete a smícháme s potřebným množstvím vody. Doporučuje se sypat maltu DecorConcrete do vody, nikoliv opačně. Vody dáme zpočátku raději méně a v případě potřeby přidáváme. Maltu vypracujeme v tužší pastovitou hmotu, správnou tuhost vyzkoušíme tak, že si menší množství malty dáme na plechové hladítko a toto pak otočíme směrem dolu. Pokud malta drží na hladítku nespadne tak je připravená konzistence správná.

Namíchanou maltu necháme cca 10 minut odstát a pak znovu pečlivě promísíme.

3/ Aplikace malty DecorConcrete na plochu. Na plechové hladítko si naneseme menší množství malty DecorConcrete a „natáhneme“ na plochu. Maltu „taháme“ vždy od spodu směrem nahoru. Takto pokračujeme do doby než máme „natažené“ cca 3 – 5 m2 plochy. Pro začátečníka je taková plocha dostatečná a nehrozí že by nanesená malta začala tuhnout ještě před vlastním ražením. Po nanesení malty vezmeme větší plechové hladítko a celou plochy uhladíme tak aby vrstva malty byla cca 0.7 – 2.3 cm. Čím větší vrstvu nanášíme tím je větší i spotřeba razící malty. U ražení imitace cihel postačí vrstva do 1 cm. Plochu necháme cca 10 - 15 minut (v závislosti na okolní teplotě) zavadnout. Zda je plocha již vhodná k vlastnímu ražení zjistíme tak, že se plechové hladítko přiložíme na nanesenou maltu a toto se nesmí k maltě přilepit.

4/ Ražení. Na takto připravenou plochu si naznačíme laserem případně vodováhou vodorovnou linku. Toto je nutné pro zachování roviny ražení. Plochu začínáme razit vždy od místa které je nejvíce „na očích“. Tedy například od viditelného místa v místnosti k místu které je méně viditelné. V ražení vždy navazujeme na předchozí ražbu tak, aby byli spáry pokud možno stejné a bez neoražených míst. K ražení používáme vždy nejméně pět typů raznic vždy s jinou texturou. Vyhneme se tak opakování textury ražených míst a finální provedení je tak více originální.

K plošným raznicím dodáváme i rohové a zakončovací segmenty a je tedy možné razit i plochy rohů a zakončení ražby.

V případě že se některý „otisk“ raznice nezdaří, uhladíme plechovým hladítkem namočeným ve vodě nepovedený kus plochy, necháme cca 5 minut zavadnout a otisk opakujeme.

5/ Dokončení ražby a opravy. Po dokončení ražby je nutné některá místa zaretušovat, vyhladit případně opravit. K tomuto používáme raznici určenou pro lokální opravy která imituje jeden kus cihelného pásku příp. Imitace kamene. Manipulace s touto raznicí je jednoduchá a nehrozí tak že opravou nepovedené ražby poškodíme další „zdravá“ místa. Dále k retušování a opravám používáme malé štětce a spárovací nářadí. Jako jednoduchý opravný spárovací přípravek se osvědčilo obyčejné dřívko se zaoblením např. od nanuka. Pro profesionální provádění používáme „spárovačky“ různých velikostí běžně prodávaných ve stavebninách.

Stává se že špatně nanesená razící malta přilne k silikonové raznici a od ražené plochy se odtrhne. Na takto poškozené místo naneseme potřebné množství razící malty a domodelujeme tak, aby nebylo zřejmé poškození.

Menším štětečkem navlhčeným ve vodě „projedeme“ spáry tak aby zde nebyli otřepy, nevyplněná místa a další vady. Vždy postačí spáru „projet“ 1x. Při větším poškození spáry opět naneseme potřebné množství razící malty a štětečkem uhladíme.

Raženou plochu necháme cca 3 hodiny (v závislosti na okolní teplotě vzduchu) zaschnout.

6/ Finální barvení ražených ploch. Finální probarvování ražených omítek provádíme barvami FinalColor v potřebném barevném provedení. V nabídce máme pět základních odstínů které je možné vzájemně kombinovat a vždy lze tak docílit originální a nenapodobitelné plochy imitace přírodního kamene a cihelného zdiva. U probarvování ražby imitace cihelného zdiva zpravidla používáme FinalColor RED případně v kombinaci s FinalColor Brown a FinalColor GRAY. V případě že se rozhodneme jednotlivé barvy kombinovat a vzájemně míchat, je zapotřebí si připravit takové množtví které nám postačí na celou plochu kterou chceme probarvit, případně si ještě ponechat rezervu na opravy a retuše. V opačném případě se nemusí podařit namíchat stejný odstín barvy a na ploše by pak vznikali barevné mapy. Po úplném zaschnutí jsou barvy FinalColor nepřetíratelné a vzniklé „mapy“ se špatně opravují. Barvy FinalColor je zapotřebí často a pečlivě promíchávat!!! V případě špatného promíchání hrozí usazení pigmentačních složek u dna nádoby a to má za následek nestálobarevnost barvené plochy.

Pro dokonalou imitaci cihelného zdiva doporučujeme do barev FinalColor přimíchat křemičitý písek. Ražená plocha opatřená tímto nátěrem velice reálně imituje staré cihelné zdivo. Do 1 litru barvy FinalColor postačí přimíchat cca 100 gr křemičitého písku a dokonale promíchat. Dobře promíchaný obsah v dodávaném balení vylijeme do plastové vaničky a při každém nanášení na raženou plochu obsah vaničky štětcem promícháme. Docílíme tak rovnoměrně nanášeného barviva s přídavkem křemičitého písku. Barvy FinalColor zasychají cca po 15 minutách od nanesení v závislosti na teplotě okolního vzduchu.

7/ Spárování. Spárování ražených ploch provádíme spárovací hmotou MPF spárovací hmota. Spárovací pasty nabízíme v základní šedé a světle šedé barvě. Tyto dvě barvy spárovacích hmot jsou nejpoužívanější u běžného zdiva z přírodního kamene a cihelného zdiva. Je možné ale namíchat spárovací hmotu v jakémkoliv barevném provedení dle přání zákazníka.

Odměřené množství suché spárovací hmoty rozmícháme s vodou na řidší kaši, pečlivě promícháme a do spár nanášíme menším štětečkem tak, aby nám tato spárovací hmota neobarvila ražený obklad. Čím preciznější bude práce při spárování, tím dokonalejší bude vzhled ražených dekorativních omítek. Spárovací hmota zasychá cca po 20 minutách od nanesení v závislosti na teplotě okolního vzduchu. V případě že finální plochu spárovat nebudeme, je nutné při nanášení barev FinalColor postupovat tak abychom barvu nanášeli pouze na raženou plochu imitace kamene/cihelného zdiva a aby nám barva nezatékala do spár a tyto nám neobarvila.

8/ Impregnace ražených omítek. Poslední fází ražení dekorativních omítek je impregnace ražené plochy přípravkem MPF Hydro. Obklad případně ražená plocha opatřená touto impregnací je vodoodpudivá a odolává povětrnostním vlivům.

Impregnaci je nejlépe natírat štětcem z důvodu průniku na všechna místa v ražené ploše. Impregnace se obnovuje vždy po pěti až sedmi letech.

 

Přípravky a hmoty potřebné k vytvoření kvalitních ražených omítek DecorConcrete:

 

MPF Penetral penetrační přípravek

MPF Decor speciální maltová směs k ražení dekorativních omítek

MPF FainalColor speciální povrchová barviva

MPF spárovací hmota pigmentovaná spárovací hmota

MPF Hydro impragnace

 

Veškeré přípravky, hmoty a barviva jsou k zakoupení prostřednictvím internetového obchodu www.metalplastform.cz .

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte na uvedeném e-mailu případně telefonním čísle.

 

MPF Design– Tomáš Štědrý  Kolín e-mail: info@kamenstedry.cz tel: +420603598246

 


Kalkulace a porovnání nákladů na výrobu obkladů v silikonových formách.

Cena obkladů cihelných pásků v běžné obchodní síti se pohybuje v cenách od cca 550.- Kč/m2 a obkladů imitace přírodního kamene v cenách od cca 650.- Kč/m2. Za tuto cenu lze zakoupit cihelné pásky a obklady imitace přírodního kamene pouze v omezeném barevném provedení. V případě vlastní výroby obkladů v silikonových formách je možné tyto výrobky probarvit v široké škále barev a odstínů. Připravili jsme pro Vás porovnání ceny zakoupených obkladů imitace cihelného zdiva v běžné obchodní síti a nákladů na výrobu obkladů v domácích podmínkách v našich silikonových formách.

Výroba cihelných pásků a dalších obkladů imitací kamene v silikonových formách ze speciálních sádrových odlévacích směsí případně ze sádry je finančně zanedbatelná v porovnání s cenami srovnatelných obkladů v obchodní síti. Jeden m2 takto vyrobených obkladů je možné vyrobit za cenu  od 30.- Kč v případě výroby z betonových směsí a od 40.- Kč v případě výroby ze stavební sádry.

Příklad: Zakoupení obkladů imitace cihelného pásku 15 m2  za cenu 8250.- Kč, rohový segment 60 ks (1 ks 45.- Kč) za cenu 2700.- Kč, cena celkem 10950.- Kč      

Výroba obkladů v silikonových formách: Výroba 15 m2 obkladů imitace cihelného pásku ze stavební sádry  (1 m2 40.- Kč)  600.- Kč, pořízení 2 ks silikonových forem (1 ks 1250.- Kč)  2500.- Kč, výroba obkladů cihelného pásku - rohový segment 60 ks 70.- Kč,  pořízení 1 ks silikonové formy 495.- Kč. Náklady celkem 2995.- Kč

Ušetříte 7955.- Kč   +   formy na několik stovek odlití.

Finanční návratnost na pořizení jedné silikonové formy je po odlití cca 3 m2 obkladů.Receptury betonových směsí pro výrobky z betonu.

Receptura I

CEMENT 32,5 R
50 kg
písek 0/4 mm 
40 l
kámen frakce 4/8 mm
20 l
kámen frakce 8/16 mm
60 l
Voda 
15-20 l
MELMENT
0,5 l
PORALAN STA
0,02 l 

Receptura II

CEMENT  32,5 R
60 kg
písek 0/4 mm
50 l
kámen frakce 8/16 mm
70 l
Voda 
15-20 l
MELMENT
0,5 l
PORALAN STA
0,02 l 

Pro výrobu obkladů z betonové směsi je lépe použít recepturu č.II. Na místo kamenné frakce 8/16 použijeme 4/8.


Technologický postup výroby umělého pískovce

 1. pro výrobu umělého pískovce používáme výhradně formy elastické - pružné. V naší nabídce najdete polypropylenové a silikonové formy které jsou pro tuto výrobu nejvhodnější.
 2. pro výrobu umělého kamene a umělého pískovce použijeme následující materiály: Plniva a pojiva . Plniva jsou různé jemné písky a vápence (přírodní barvy případně obarvené) které později tvoří strukturu výsledného výrobku.
  Pro výrobu těchto produktů používáme především křemičité písky frakce 0.5 - 1.2 mm. V podstatě jde o to, že čím jemnější frakci křemičitého písku použijeme tím jemnější bude struktura výsledného výrobku.
  Jako pojiva používáme dvousložkové polyesterové pryskyřice, případně truhlářská lepidla. Při použití epoxydových pryskyřic je velkou výhodou rychlé vytvrdnutí a konečné zprůhlednění. Obvykle odformováváme finální výrobek po 3 - 5ti hodinách. Dalším druhem pojiva je bílý cement, případně sádra. V případě použití sádry je však nutno počítat s menší pevností výrobku. Nevýhodou bílého cementu a sádry je skutečnost že nezprůhlední a jsou vidět mezi zrny plniva. Lze je tedy použít pouze v případě pokud požadujeme výraznější probarvení. U probarvených křemičitých písků není dále nutno přidávat prášková barviva. V případě požadavku na sytější ostín obkladu doporučujeme do ještě suché směsi přidat práškové barvivo Fronton v barvě kterou požadujeme. U dávkování Frontonu se nedoporučuje dávkovat větší množství než 7 % z hmotnosti pojiva.


Příprava směsi: Do kbelíku případně jiné vhodné nádoby si nalijeme pojivo, do tohoto nasypeme takové množství plniva, aby výsledná hmota "držela tvar". Jako poslední složku přidáme tvrdidlo (2% objemu polyesteru).

Tvrdidlo dávkujeme zcela přesně např. injekční stříkačkou. V případě špatného dávkování tvrdidla nebude výsledný výrobek dostatečně kvalitní.
Po dokonalém promíchání natlačíme výslednou hmotu do forem.
Vždy si připravíme pouze takové množství hmoty, kterou opravdu zpracujeme.
V případě použití dvoudílných forem, natlačíme hmotu v tenké vrstvě do každé poloviny přesně po okraj. Po vytvrdnutí obě půlky spojíme a vzniklou dutinu vyplníme sádrou případně betonovou směsí. Tímto způsobem docílíme uspory vlastního materiálu k výrobě umělého kamene.

Veškeré materiály potřebné k výrobě umělého pískovce budeme mít v nabídce internetového obchodu v průběhu ledna 2009. V současné době máme v nabídce křemičité písky a plastové formy.


Použití stavební chemie

Speciální stavební chemie slouží ke zlepšení vlastností betonů a betonových a jiných směsí určených k plnění do plastových a kovových forem.
Bez použití speciálních chemikálií nedosáhnou betonové výrobky požadované kvality a trvanlivosti.

DÁVKOVÁNÍ CHEMIKÁLIÍ JE VŽDY POPSÁNO NA ETIKETĚ VÝROBKU.
Pro výrobu betonových směsí bez probarvování práškovými barvami doporučujeme použít tyto výrobky:

STACHEMENT N - superplastifikátor
PORALAN STA - provzdušňovací přísada
ORTOSIL - separátor

Pro výrobu betonových směsí s probarvením práškovými barvami doporučujeme použít tyto výrobky:

MELMENT L 10/40 - superplastifikátor
PORALAN STA - provzdušňovací přísada
ORTOSIL - separátor

V případě že se vyskytne při výrobě obkladů případně při ražení omítek jakýkoliv problém, případně si nebudete vědět rady s probarvením obkladů a ražených omítek, obraťte se na nás. Rádi a kvalifikovaně Vám poradíme aby výsledek vašeho snažení byl co nejlepší. Neváhejte nás kontaktovat na e-mail: info@kamenstedry.cz   případně telefon: 603 598 246