Technologické postupy

Postup odlévání obkladů imitace kamene do interiéru v silikonových formách


 



šedá/pískovec   hnědá/okr
okr/šedá pískovec/hnědá

 


Postup ražení dekorativních omítek.

                                   

 


Technologický postup výroby dekorativních omítek imitace kamene a cihelného zdiva.

Dekorativní omítky  lze nanášet na běžné vápenné omítky, sádrokartony, dřevotřísky,staré obklady a další svislé plochy. Tyto speciální omítky je možné aplikovat jak v interiéru tak v exteriérech. Pro venkovní použití je vhodné na tyto speciální omítky aplikovat bezbarvý ochranný a vodoodpudivý nátěr.

Obklady se následně po vyražení a zaschnutí dále spárují některou ze spárovacích hmot s přídavkem pigmentu některé z nabízených barev.

1/ Příprava plochy před aplikací malty DecorConcrete.Na suchou a očištěnou plochu naneseme penetrační přípravek MPF Penetral a vyčkáme úplného zaschnutí tohoto přípravku. Rychlost schnutí je závislá na okolní teplotě a savosti plochy na kterou přípravek nanášíme. Více poškozené případně drolivé plochy je nutné vyspravit a opatřit běžným fasádním stavebním lepidlem případně i síťkou Gumatex (perlinka).

2/ Příprava malty DecorConcrete. Odměříme si potřebné množství dekorativní malty DecorConcrete a smícháme s potřebným množstvím vody. Doporučuje se sypat maltu DecorConcrete do vody, nikoliv opačně. Vody dáme zpočátku raději méně a v případě potřeby přidáváme. Maltu vypracujeme v tužší pastovitou hmotu, správnou tuhost vyzkoušíme tak, že si menší množství malty dáme na plechové hladítko a toto pak otočíme směrem dolu. Pokud malta drží na hladítku nespadne tak je připravená konzistence správná.

Namíchanou maltu necháme cca 10 minut odstát a pak znovu pečlivě promísíme.

3/ Aplikace malty DecorConcrete na plochu. Na plechové hladítko si naneseme menší množství malty DecorConcrete a „natáhneme“ na plochu. Maltu „taháme“ vždy od spodu směrem nahoru. Takto pokračujeme do doby než máme „natažené“ cca 3 – 5 m2 plochy. Pro začátečníka je taková plocha dostatečná a nehrozí že by nanesená malta začala tuhnout ještě před vlastním ražením. Po nanesení malty vezmeme větší plechové hladítko a celou plochy uhladíme tak aby vrstva malty byla cca 0.7 – 2.3 cm. Čím větší vrstvu nanášíme tím je větší i spotřeba razící malty. U ražení imitace cihel postačí vrstva do 1 cm. Plochu necháme cca 10 - 15 minut (v závislosti na okolní teplotě) zavadnout. Zda je plocha již vhodná k vlastnímu ražení zjistíme tak, že se plechové hladítko přiložíme na nanesenou maltu a toto se nesmí k maltě přilepit.

4/ Ražení. Na takto připravenou plochu si naznačíme laserem případně vodováhou vodorovnou linku. Toto je nutné pro zachování roviny ražení. Plochu začínáme razit vždy od místa které je nejvíce „na očích“. Tedy například od viditelného místa v místnosti k místu které je méně viditelné. V ražení vždy navazujeme na předchozí ražbu tak, aby byli spáry pokud možno stejné a bez neoražených míst. K ražení používáme vždy nejméně pět typů raznic vždy s jinou texturou. Vyhneme se tak opakování textury ražených míst a finální provedení je tak více originální.

K plošným raznicím dodáváme i rohové a zakončovací segmenty a je tedy možné razit i plochy rohů a zakončení ražby.

V případě že se některý „otisk“ raznice nezdaří, uhladíme plechovým hladítkem namočeným ve vodě nepovedený kus plochy, necháme cca 5 minut zavadnout a otisk opakujeme.

5/ Dokončení ražby a opravy. Po dokončení ražby je nutné některá místa zaretušovat, vyhladit případně opravit. K tomuto používáme raznici určenou pro lokální opravy která imituje jeden kus cihelného pásku příp. Imitace kamene. Manipulace s touto raznicí je jednoduchá a nehrozí tak že opravou nepovedené ražby poškodíme další „zdravá“ místa. Dále k retušování a opravám používáme malé štětce a spárovací nářadí. Jako jednoduchý opravný spárovací přípravek se osvědčilo obyčejné dřívko se zaoblením např. od nanuka. Pro profesionální provádění používáme „spárovačky“ různých velikostí běžně prodávaných ve stavebninách.

Stává se že špatně nanesená razící malta přilne k silikonové raznici a od ražené plochy se odtrhne. Na takto poškozené místo naneseme potřebné množství razící malty a domodelujeme tak, aby nebylo zřejmé poškození.

Menším štětečkem navlhčeným ve vodě „projedeme“ spáry tak aby zde nebyli otřepy, nevyplněná místa a další vady. Vždy postačí spáru „projet“ 1x. Při větším poškození spáry opět naneseme potřebné množství razící malty a štětečkem uhladíme.

Raženou plochu necháme cca 3 hodiny (v závislosti na okolní teplotě vzduchu) zaschnout.

6/ Finální barvení ražených ploch. Finální probarvování ražených omítek provádíme barvami FinalColor v potřebném barevném provedení. V nabídce máme pět základních odstínů které je možné vzájemně kombinovat a vždy lze tak docílit originální a nenapodobitelné plochy imitace přírodního kamene a cihelného zdiva. U probarvování ražby imitace cihelného zdiva zpravidla používáme FinalColor RED případně v kombinaci s FinalColor Brown a FinalColor GRAY. V případě že se rozhodneme jednotlivé barvy kombinovat a vzájemně míchat, je zapotřebí si připravit takové množtví které nám postačí na celou plochu kterou chceme probarvit, případně si ještě ponechat rezervu na opravy a retuše. V opačném případě se nemusí podařit namíchat stejný odstín barvy a na ploše by pak vznikali barevné mapy. Po úplném zaschnutí jsou barvy FinalColor nepřetíratelné a vzniklé „mapy“ se špatně opravují. Barvy FinalColor je zapotřebí často a pečlivě promíchávat!!! V případě špatného promíchání hrozí usazení pigmentačních složek u dna nádoby a to má za následek nestálobarevnost barvené plochy.

Pro dokonalou imitaci cihelného zdiva doporučujeme do barev FinalColor přimíchat křemičitý písek. Ražená plocha opatřená tímto nátěrem velice reálně imituje staré cihelné zdivo. Do 1 litru barvy FinalColor postačí přimíchat cca 100 gr křemičitého písku a dokonale promíchat. Dobře promíchaný obsah v dodávaném balení vylijeme do plastové vaničky a při každém nanášení na raženou plochu obsah vaničky štětcem promícháme. Docílíme tak rovnoměrně nanášeného barviva s přídavkem křemičitého písku. Barvy FinalColor zasychají cca po 15 minutách od nanesení v závislosti na teplotě okolního vzduchu.

7/ Spárování. Spárování ražených ploch provádíme spárovací hmotou MPF spárovací hmota. Spárovací pasty nabízíme v základní šedé a světle šedé barvě. Tyto dvě barvy spárovacích hmot jsou nejpoužívanější u běžného zdiva z přírodního kamene a cihelného zdiva. Je možné ale namíchat spárovací hmotu v jakémkoliv barevném provedení dle přání zákazníka.

Odměřené množství suché spárovací hmoty rozmícháme s vodou na řidší kaši, pečlivě promícháme a do spár nanášíme menším štětečkem tak, aby nám tato spárovací hmota neobarvila ražený obklad. Čím preciznější bude práce při spárování, tím dokonalejší bude vzhled ražených dekorativních omítek. Spárovací hmota zasychá cca po 20 minutách od nanesení v závislosti na teplotě okolního vzduchu. V případě že finální plochu spárovat nebudeme, je nutné při nanášení barev FinalColor postupovat tak abychom barvu nanášeli pouze na raženou plochu imitace kamene/cihelného zdiva a aby nám barva nezatékala do spár a tyto nám neobarvila.

8/ Impregnace ražených omítek. Poslední fází ražení dekorativních omítek je impregnace ražené plochy přípravkem MPF Hydro. Obklad případně ražená plocha opatřená touto impregnací je vodoodpudivá a odolává povětrnostním vlivům.

Impregnaci je nejlépe natírat štětcem z důvodu průniku na všechna místa v ražené ploše. Impregnace se obnovuje vždy po pěti až sedmi letech.

 


 


Receptury betonových směsí pro výrobky z betonu.

Receptura I

CEMENT 32,5 R
50 kg
písek 0/4 mm 
40 l
kámen frakce 4/8 mm
20 l
kámen frakce 8/16 mm
60 l
Voda 
15-20 l
MELMENT
0,5 l
PORALAN STA
0,02 l 

Receptura II

CEMENT  32,5 R
60 kg
písek 0/4 mm
50 l
kámen frakce 8/16 mm
70 l
Voda 
15-20 l
MELMENT
0,5 l
PORALAN STA
0,02 l 

Pro výrobu obkladů z betonové směsi je lépe použít recepturu č.II. Na místo kamenné frakce 8/16 použijeme 4/8.


Použití stavební chemie

Speciální stavební chemie slouží ke zlepšení vlastností betonů a betonových a jiných směsí určených k plnění do plastových a kovových forem.
Bez použití speciálních chemikálií nedosáhnou betonové výrobky požadované kvality a trvanlivosti.

DÁVKOVÁNÍ CHEMIKÁLIÍ JE VŽDY POPSÁNO NA ETIKETĚ VÝROBKU.
Pro výrobu betonových směsí bez probarvování práškovými barvami doporučujeme použít tyto výrobky:

STACHEMENT N - superplastifikátor
PORALAN STA - provzdušňovací přísada
ORTOSIL - separátor

Pro výrobu betonových směsí s probarvením práškovými barvami doporučujeme použít tyto výrobky:

MELMENT L 10/40 - superplastifikátor
PORALAN STA - provzdušňovací přísada
ORTOSIL - separátor

V případě že se vyskytne při výrobě obkladů případně při ražení omítek jakýkoliv problém, případně si nebudete vědět rady s probarvením obkladů a ražených omítek, obraťte se na nás. Rádi a kvalifikovaně Vám poradíme aby výsledek vašeho snažení byl co nejlepší. Neváhejte nás kontaktovat na e-mail: info@kamenstedry.cz   případně telefon: 603 598 246